top of page

Ogród otaczający szkółkę jest udostępniony do zwiedzania w godzinach otwarcia szkółki. Jego powierzchnia to około 0,5 ha.

Całe założenie ogrodowe zostało tak zaplanowane, aby szkółka i ogród nie były oddzielnymi bytami tylko obiektami wzajemnie się przenikającymi. Dlatego spacerując po szkółce można nagle znaleźć się w ogrodzie a zwiedzając ogród w szkółce!

Ogród obecnie liczy około czterdziestu lat, ale występują w nim rośliny (lipy) w wieku blisko 100 lat! Ogród od początku był ogrodem kolekcyjnym, w którym sadzone były gatunki i odmiany rzadkie, często nie spotykane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Do ciekawszych roślin warto zaliczyć cedr ‘Karl Fuchs’, szydlicę japońską, tulipanowca ‘Chapel Hill’, trzmielinę korkową, ośnieżę karolińską, kielichowce, akebię trójlistkową, laurowiśnię wschodnią, sośnicę japońską czy piwonię drzewiastą. Niektóre gatunki występują w wielu odmianach np. funkie czy miskanty.

 

Bardzo ciekawym „założeniem ogrodowym” jest sam budynek mieszkalny prawie całkowicie porośnięty pnączami – winobluszcze, kokornak wielkolistny, akebia trójlistkowa, aktinidia ostrolistna i pstrolistna oraz bluszcz pospolity. Pnącza na budynku (zabytkowa stara szkoła) zostały posadzone w celu osuszenia ścian! Pełnią one także bardzo ważną funkcję dydaktyczną, gdyż w powszechnym mniemaniu pnącza na murach powodują ich zawilgocenie! To oczywiście tylko niektóre atuty ogrodu. Aby zobaczyć wszystkie, trzeba zwyczajnie przyjechać i je zobaczyć do czego bardzo zachęcamy! 

bottom of page